I ove zime glavni grad Bosne i Hercegovine je u vrhu liste gradova sa najvišim indeksom aerozagađenja. Sarajevo je Novu godinu dočekalo sa indeksom od 285, a zrak je u tim trenucima bio zagađeniji samo u New Delhiju (344). Krajem novembra prošle godine indeks zagađenja zraka u Sarajevu je bio 370, tada najviši u svijetu.
I dok problem zagađenosti zraka u cijeloj državi raste iz godine u godinu, a stručnjaci upozoravaju na nužnost hitnih akcija, kantonalne vlade godinama svaku buru i vjetar pripisuju kao vlastitu zaslugu i uspjeh u borbi protiv aerozagađenja.

Vlada Kantona Sarajevo, najčešće sa zakašnjenjem, proglašava Uzbunu zbog prekomjerno zagađenog zraka i donosi listu mjera koje dalje od papira ne miču, a nedavnu izjavu premijera Kantona Sarajevo Nihada Uka, koji je rekao da se “zrak poboljšao drastično”, mnogi su nazvali tragikomičnom. Iako Uk tvrdi da u Vladi KS postoji plan aktivnosti, građani su mišljenja da nadležni jedino znaju da “smjenjuju obavještenja o Uzbuni i Upozorenju“. Za to vrijeme aktivisti i zdravstvene institucije upozoravaju da je sve to “liječenje posljedica”, ali ne i uzroka.
Koristeći alat za izvještavanje angažiranih građana – ECR Inforadar je uradio online istraživanje na ovu temu a na naša pitanja odgovorile su 53 osobe iz Sarajeva, Banje Luke, Zvornika, Prijedora, Orašja, Kreševa, Brčkog, Lukavca, Tuzle, Rogatice…
Smog u cijeloj BiH
Prema rezultatima upitnika, 49 ispitanika smatra da će zagađen zrak imati štetne posljedice na njihovo zdravlje. Četiri osobe ne razmišljaju o tome.
Većina smatra da je mnogo rizika i oboljenja povezano sa lošim vazduhom, te da najčešće izaziva kardiovaskularne i respiratorne probleme.
“Moje dijete je asmatičar i koristi tablete i pumpicu. Već je u tri navrata boravio po 10 dana u bolnici zbog teških napadaja astme”, kazao je roditelj iz Sarajeva, koji smatra da je svemu uzrok štetan zrak.
Mještanin Orašja ističe da je Posavina jedno od najzagađenijih prostora.
“Vani se disati ne može pogotovo što nas je sustigla i magla. Svako ljeto nam pale deponiju smeća, koja guši cijelo Orašje i naselje Draganovci. Iz godine u godinu lažu da se požar sam desio jer se prije buktanja vatre fino vide lijepo raspoređene, friško potpaljene kamarice. I mene to od našeg grada ne čudi. Ne drže se ni higijene grada, ni deratizacija ni osnovnih zaštita i prava građana. Od nas su ruke davno digli a narod se bori sam sa svime. Iz Tuzlanske bolnice sa onkološkog odjela su izjavili da je najveći postotak onkoloških pacijenata iz Posavine, posebno Orašje i Odžak. Ne valja nam voda koju papreno plaćamo, ne valja nam zrak jer radi ko šta hoće a vlast to ne zanima”, kaže mještanin Orašja.
48 ispitanika zna koji je nivo zagađenja u gradu u kojem žive. Njih 46 kaže da ne dobija upozorenja od nadležnih o štetnosti zraka, dok ih sedam kaže da dobija i to od Federalnog hidrometeolološkog zavoda, putem sredstava javnog informisanja, te povremeno od Vlade KS-a. 52 osobe su mišljenja da nadležni u mjestu gdje žive ne poduzimaju značajnije korake u rješavanju problema zagađenosti, a samo jedan ispitanik, iz Zenice odgovorio je da su nadležni poduzeli mjeru – ugasili koksaru u Željezari.

Prema standardima indeksa kvaliteta zraka, vrijednosti između 0 i 50 smatraju se dobrim, dok indeksi preko 300 ukazuju na opasnost po zdravlje. Kategorije između ovih granica variraju od umjereno zagađenog do vrlo nezdravog zraka, pri čemu svaki porast nivoa zagađenja nosi povećan rizik za osjetljive grupe stanovništva. Ljekari upozoravaju da je zagađen zrak vrlo opasan za zdravlje, te da sve više stanovništva, a posebno djece obolijeva od bolesti respiratornih sistema. U BiH nisu provođena istraživanja o uticaju zagađujućih materija iz zraka na zdravlje stanovništva.
Pogubne posljedice aerozagađenja
Aerozagađenje je samo jedan od riziko faktora koji doprinosi porastu obolijevanja od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti. Ostali riziko faktori su nepravilna ishrana, pušenje, nedovoljna fizička aktivnost, alkoholizam, genetska predispozicija itd. Međutim, prema najnovijim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, BiH je među zemljama sa najvišom stopom mortaliteta koji je povezan sa zagađenjem zraka. Prema njihovim podacima od posljedica zagađenosti zraka godišnje u BiH u ranoj dobi umre u prosjeku 3.300 ljudi.

U istraživanju koje je objavljeno u septembru 2022, naučnici su ustvrdili kako su identificirali mehanizam kroz koji zagađenje zraka može izazvati rak pluća, čak i kod nepušača, piše sciencealert.com.
Da aerozagađenje nepovoljno utječe na zdravlje ljudi, potvrđuje i činjenica da se u zimskom periodu zbog veće koncentracije štetnih čestica i gasova u zraku, ljekarima obraća povećan broj pacijenata sa smetnjama vezanim za respiratorni i kardiovaskularni sistem. Kada se govori o zaštiti od štetnih čestica, pulmolog Edo Selimić za Inforadar kaže da je “sve na nivou pokušaja“.
“Građani se ne mogu nikako zaštititi, jer vi možete staviti na nos neku masku i vas će ta maska štititi od te prašine koja nastaje od vozila, loženja i sitnih čestica. Mnogo veći problem za organizam su hemijska jedinjenja koja nastaju sagorijevanjem zemnog gasa, a šta ćemo tek sa sumpor dioksidom, uljed dioksidom, metanom i etanom, te propanom, koji se proizvode lošim sagorijevanjem u lošim ložištima u cijelom svijetu zemnog gasa, koji nimalo nije ljekovit kako nam ga predstavljaju. Sve što izlazi iz zemlje, fosilno je, štetno za ljudski organizam, za ekosistem, za vazduh…Ti zagađivači su već ušli u sistem kruženja vode, rijeka, jezera, mora… Dakle, u Kantonu Sarajevo nemate zaštite od ovoga što dišemo. Sve je na nivou pokušaja”, objašnjava pulmolog Selimić.

Ispitanici Inforadara, njih 36 ne nosi maske za zaštitu od opasnog zraka, dvoje ne razmišlja uopće o tome, dok ih 15 osoba nosi. Većina navodi da se u mjestu gdje žive mogu kupiti maske, a 13 njih ih nije ni tražilo. Njih 28 smatra da bi nadležni u mjestu gdje žive trebali da obezbijede maske, a 22 je mišljenja da nadležnima zdravlje građana nije važno.
Selimić kaže da je stanje iz godine u godinu gore.
“To govore podaci Zavoda za javno zdravstvo KS. Kumulativno djelovanje aerozagađenja je takvo da ove godine propadne 20 naših ćelija, iduće 120, treće 1020 i četvrte godine od 10.020, jedna će maligna aterirati i kad se to desi završena je priča. Kod karcinoma pluća, pacijent to ne primjećuje jer taj plućni parenhim nema nervne završetke, jer da ima, negdje bi nešto zaboljelo. Ovako, ništa ne osjeća”, objašnjava pulmolog i naglašava da vlast mora da pravi projekte koji će štititi građane koji im daju plaće.
Vlasti i stručnjaci za okoliš apeliraju na građane da prate informacije o kvalitetu zraka i pridržavaju se preporuka, uključujući izbjegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom i korištenje prečišćivača zraka u zatvorenim prostorima. Ova situacija dodatno naglašava potrebu za hitnim mjerama u borbi protiv zagađenja zraka, koje nastavlja predstavljati jedan od najvećih ekoloških izazova u BiH.
Kozmetičke popravke umjesto rješenja
Anes Podić iz Eko akcije Sarajevo smatra da se u Sarajevu i ostatku BiH ništa ne radi na rješavanju problema zagađenog vazduha, a nije ni optimista da će nešto poduzeti u narednom periodu.
“Oni alternativnim činjenicama pokušaju pridobiti dio javnosti koji je podložan takvoj propagandi. Ovo što nam je premijer KS-a Nihad Uk izgovorio nedavno je vrlo alternativna činjenica, da ne kažem teži opis. Jer pripisati zaslugama Vlade, poboljšanje zraka, koje je uslijedilio isključivo zahvaljujuči vremenskim prilikima je parainformacija. To se poboljšanje desilo u cijeloj BiH, a ne radi se o izolovanom slučaju”, mišljenja je Podić.

Podić smatra da vlast iz godine u godinu ima istu taktiku.
“Sjetite se januara 2020. kada je bila duga epizoda zagađenog zraka, e od tada do danas se ništa poduzelo nije. Pokušavaju javnosti predstaviti mjere kao herojske, a to su u stvari kozmetičke popravke. Mi smo predlagali da se taksi vozila prebace na električne automobile u roku od pet godina. U pitanju je 2000 vozila, a većina ih je dizel. Naš je prijedlog bio da im se daju subvencije i da im se da rok za zamjenu vozila, što bi im pomoglo i natjeralo ih da pređu na čistije varijante prijevoza. Međutim, varijanta Vlade je da da subvenciju s kojima možete subvencionirat 10 ili 15 vozila, što je kap u moru. Sve mjere su im takve. Mrvica tamo, mrvica ovamo…i tako je bilo i sa zamjenama peći. Urade tek toliko da kažu da su uradili nešto, naglašavaju u Eko akciji.
Podić dodaje da zagađenje ulazi i u naše domove.
– U domovima koji imaju lošiju stolariju je zrak gotovo isti kao napolju, a tamo gdje je bolja stolarija vrijednosti zagađenja je, prema istraživanjima koja su rađena u svijetu, otprilike na dvije trećine nivoa vanjskog zagađenja. Zaista je teško pobjeći osim izmještanjem izvan Sarajeva u neku seosku sredinu ili na planinu, za šta priliku ima mali broj građana, kaže Podić.
Dodao je da kada se govori o zagađenom zraku najugroženije kategorije su djeca, stariji, te oboljeli na srcu i plućima.
– Međutim na ovim vrijednostima zagađenja zraka u opasnosti od obolijevanja je cjelokupno stanovištvo. Od zagađenog zraka možete dobiti bolest od koje ćete bolovati ostatak života. U BiH skoro svaka peta ili šesta smrt dolazi od neke bolesti koje je izazvao zagađeni zrak, dodaje Podić i ističe da su različite procjene međunarodnih organizacija o broju smrtnosti čiji je uzrok zagađanost zraka.

“Broj umrlih je od 3330 do 5000. Top su ogromni brojevi. Gornja granica govori da svaka peta ili šesta smrt je uzrokovana bolešću koje je izazvao zagađeni zrak. Međutim, to nije dovoljno da se vlasti u BiH pokrenu”, ističe Podić.
Napominje da je stotine studija urađeno kako u razvijenim tako i u nerazvijenim zemljama.
“Zagašeni zrak je najveća prijetnja koja nam dolazi iz našeg okoliša. Puno veća od zaraznih bolesti. Od zagađenog zraka možete dobiti niz bolesti…Jedna studija koja je urađena u Meksiku je pokazala da srčani mišići djece i omladine koja su poginula u nesreći su našli hiljade čestica koje mi udišemo. Zagađenje je opasno jer lebdeće čestice na sebi nose mješavinu teških metala, kancerogenih organskih jedinjenja. Toliko su sitne da prolaze kroz naša pluća, ulaze u naš krvotok i putem krvi dolaze do svake ćelije našeg tijela”, objašnjava Podić. Ističe da se ni nastava, u slučaju prekomjerne zagađenosti zraka, ne prekida kao što je bio slučaj ranijih godina.
“Obećali su i prečistače ali ni to nije urađeno. To su jeftini uređaji, ali ni to nisu u stanju da urade, a djeca su obavezna da idu u škole kada je zagađen zrak. Dobar dio škola ima jako lošu stolariju i to je kao da djeca sjede vani. Vlast mora hitno da poduzme konkretne mjere, “, upozorava aktivista Anes Podić.
Šta građani traže od vlasti?
Ispitanici koji su odgovarali na online upitnik Inforadara smatraju da bi nadležni trebali da, prije svega, daju subvencije za grijanje u domaćinstvima, poboljšaju mrežu gradskog saobraćaja, zabrane upotrebu uglja za loženje, ali i da edukuju građane o klimatskim promjenama.
“Neka vlast poduzmu bilo kakve mjere a ne samo da konstatuju problem. Da napokon upitaju i uvaže mišljenje struke“, naveo je jedan od 53 ispitanika. Pojedini građani su mišljenja da bi vlast trebala da obezbijedi besplatan gradski prijevoz, ograniči mogućnost kretanja vozila po gradu, zatim kontrolisati loženje, zasaditi na svakom metru slobodne zemlje zimzeleno drvo koje će konstantno proizvoditi kiseonik, održavati higijenu ulica redovno…

“Zabraniti građenje stambenih i poslovnih zgrada sa više od 6. spratova, osigurati vjetrovni koridor od Igmana do Trebevića, pregledati pojedinačne i po potrebi sankcionirati vlasnike pojedinačnih stambenih objekata za koje se inspekcijom utvrdi da lože energente koji emitiraju najveća i najopasnija zagađenja (kao što su lignit – ugalj, stare gume, smeće i pampers pelene)…, samo su neki od prijedloga ispitanika koji su ispunili upitnik Inforadara.
Mnogi ispitanici su mišljenja da je jedno od rješenja i uvođenje rigoroznijih kontrola saobraćaja i isključenje svih vozila za koja se sumnja da imaju neispravno sagorjevanje, ali i subvencije za ugradnju toplotnih pumpi u individualnim stambenim objektima.
Treba podsjetiti i na prijedlog koji je još prije dvije godine dao mašinski inženjer Damir Hanić koji je predstavio potencijalno rješenje za zagađeni i opasni vazduh u Sarajevu. Njegova ideja je bila da uz pomoć drona primijeni tehniku raspršivanja aerosoli, koji će kada se rasprši početi reagovati sa molekulima vode u smogu i tako će se praviti vještačka kiša, a sav taj volumen vode će lagano da spadne na tlo.
Sve je, ipak, ostalo samo na ideji.