Biznis anđeli žena žrtava nasilja: Naše je samo ono što dajemo

Piše: Alena Beširević

Žene žrtve nasilja u Bosni i Hercegovini teško su upošljiva kategorija stanovništva, ne samo zbog činjenice da je veliki broj njih nižeg obrazovnog statusa, već što su izložene stigmatizaciji i predrasudama poslodavaca. U tradicionalnom i patrijarhalnom društvu kao što je bosanskohercegovačko pronalazak posla za njih je donkihotovska borba s vjetrenjačama.

 No, ono što više zabrinjava jeste činjenica da žene kada nemaju poslovnih prilika, nemaju ni podstreka da napuste nasilnu zajednicu, te su prinuđene u nedostatku prihoda za vlastiti život, i neposjedovanja lične imovine, trpjeti nasilje.

Tako je R. O. (identitet poznat autorici teksta) 18 godina bila izložena psihološkom i fizičkom nasilju supruga: “Meni suprug nije dao da radim, tek nekad kad je on otišao u penziju mi je rekao da je vrijeme da ja zarađujem. I tada sam počela da čistim stanove i kuće, ali ja nemam ni dana radnog staža sa svojih 50 godina. Sada kada nismo skupa, nemam gdje ni da živim, a imam dvije kćerke o kojima se brinem”, kaže R.O.

Statistike sigurnih kuća su alarmantne jer pokazuju da 90 posto žena koje prođu psihosocijalnu i radno okupacionu terapiju u sigurnim kućama vrate se nasilnicima zbog toga što su ekonomski ovisne, tačnije zato što nemaju gdje otići nakon sigurnih kuća.

 

Pokretanje biznisa

 

Fondacija INFOHOUSE, prepoznavši ključ problema, u suradnji sa UG Modriča, a uz financijsku podršku Evropske unije, pokrenula je projekat “Ekonomske i socijalne prilike ka neovisnosti žena žrtava nasilja u porodici”, koji kroz grant sredstva za pokretanje vlastitih biznisa podržava žene žrtve nasilja.

“Krajem augusta dodijelili smo grant sredstva za 18 žena žrtava nasilja u porodici. Za dodjelu grant sredstava za pokretanje biznisa bilo je prijavljeno 35 biznis prijedloga žena žrtava nasilja iz cijele BiH”, kazao je Adin Šabić, PR manager Fondacije InfoHouse.

Odluka o dobitnicama grantova vrijednih od 3.000 do 5.000 EUR za pokretanje i razvoj biznisa donesena je na osnovu projektom napravljenih smjernica, ali i monitoring posjeta ženama žrtvama nasilja.

“Organizovali smo monitoring posjete ženama u okviru kojih smo zaključili koje su najugroženije i kojim je podrška neophodna. Žene koje smo odabrali žive u jako lošim uvjetima. To su vlažne kuće, prostori koji su u potpunosti neuvjetni za život i u tom smislu smo gledali da te žene i podržimo u razvoju njihovih biznis ideja. One nemaju nikakvih primanja i prepuštene su same sebi, a njih 18 ima ukupno 24 djece”, govori Šabić.

Ramiza je, srećom, bila među prvih osamnaest. Njena biznis ideja uključuje pokretanje agencije za čišćenje velikih firmi, kina i drugih javnih i privatnih prostorija.

“Na moj 50. rođendan sam saznala da sam dobila grant sredstva za pokretanja vlastitog biznisa i bila sam jako sretna.  Sa dvije kćerke sam trenutno u podstanarskom stanu i jedva čekam da počnem da radim da bih mogla svojoj djeci obezbijediti bolji život. Jedna je u osnovnoj, a druga u srednjoj školi i radujem se što sam dobila priliku da nam nešto obezbijedim”, kazala nam je R.O.

No, osim što su ženama dodijeljena grant sredstva, one su tokom čitave 2021. godine u okviru projekta imale edukacije koje su njih osnažile da apliciraju sa vlastitom idejom, a zatim pružile znanja koja će im biti nužna za pokretanje, vođenje i održavanje biznisa na tržištu.“Organizovali smo dva ciklusa treninga. Prvi ciklus je uključivao treninge u oblasti jačanja samopouzdanja i pomoć pri izradi aplikacije za dodjelu sub-grant sredstava. Drugi ciklus treninga je uključivao individualne treninge, gdje se sa ženama razgovaralo o načinu jačanja i razvijanja njihovih biznisa na samom tržištu”, navodi Šabić.

Naredni koraci u okviru projekta jesu ostvarivanje suradnje između žena žrtava nasilja i biznis anđela. Krajem novembra zatvoren je poziv za uspješne poduzetnike i poduzetnice koji su spremni da na volonterskoj bazi budu mentori i mentorice ženama žrtvama nasilja u razvijanju njihovih biznisa.

“Biznis anđeli, prema projektu će sa ženama žrtvama nasilja provesti 120 radnih sati, tačnije 15 dana u toku jedne godine. U tom periodu će sa ženama podijeliti svoja znanja I iskustva, te na osnovu svojih kompetencija biti podrška ženama u pokretanju njihovih biznisa. S obzirom na činjenicu da će žene tek 2022. godine pokrenuti vlastite biznise, tada će biznis anđeli početi raditi s njima. Moram reći da smo iznimno ponosni jer se na javni poziv prijavilo više od 40 biznis anđela iz cijele BiH”, ističe Šabić.

Jedna od poduzetnica koja je kroz svoj biznis odlučila pružiti mentorsku podršku ženama žrtvama nasilja je Belma Čorbo prepoznatljiva po BelmaArt konceptu, koji pruža usluge grafičkog dizajna i fotografisanja.

“Kada imate finansijsku podršku to je super, ali ako nemate psihološku podršku pogotovo ako ste u kategoriji žena o kojima mi ovdje pričamo to je otežavajuća okolnost za pokretanje biznisa. Sve i jedan biznis koji se pokrene doživljava i uspone i padove i ako nemate tu neku zajednicu koja će vam pomoći da prebrodite te padove onda je to dodatna otežavajuća okolnost. Zbog toga je ideja ovog projekta razvijanje mreže poslovnih mentora koji će se stavljati na raspolaganje ženama s ciljem da ih moralno podrže i motivišu, ali i konkretno pomognu. Ja im mogu pomoći u marketingu, pri fotografisanju i slično, jer naše je samo ono što damo”, kaže Belma.

 U novembru je održan i Prvi forum biznis anđela u BiH, kojem su prisustvovali predstavnici i predstavnice vladinih i nevladinih organizacija, te privatnog sektora. Cilj foruma je bio razgovarati o ženskom poduzetništvu i konretnoj podršci ženama žrtvama nasilja.

“Od velikog značaja je bilo što su se u jednoj sali našli svi ključni faktori za osnaživanje i podršku ženama. Taj dan smo se upoznali sa biznis anđelima, predstavili im žene i biznise kojim će se baviti, te šta to u budućnosti namjeravamo raditi. Svi su iskazali dobru volju za rad sa ženama, te nesebičnu spremnost za podršku. Moram zaista istaći da smo na tu podršku naišli i prilikom kontaktiranja državnih institucija, tako su nam Privredna komora KS, Privredna komora RS i Zavod za zapošljavanje RS nesebično pomogli u ostvarivanju kontakta sa biznis anđelima, i na tome smo im neizmjerno zahvalni”, poručio je Šabić

Iz Privredne komore KS ističu kako zaista nije bilo teško pronaći privrednike koji će biti podrška ovom projektu, s obzirom na to da je riječ o društveno odgovornom projektu.

“Mi smo se fokusirali na to da nađemo privrednike iz srodnih djelatnosti koji će svoje iskustvo prenositi početnicama, ženama žrtava nasilja. Naravno, sve je urađeno u saglasnosti sa direktorom Privredne komore KS gospodinom Muamerom Mahmurovićem”, navodi Lejla Halkić, direktorica Centra za edukaciju i informatičke poslove Privredne komore KS.

Žene žrtve nasilja koje su dobile grantove u narednom periodu pokrenut će različite poslovne ideje. Od poljoprivrednih aktivnosti, usluga čišćenja, brige o starijima, proizvodnje bezglutenskih proizvoda, didaktičkih igračaka, do nabavke stoke, krojenja, šivanja i pčelarstva.

Projekat koji su pokrenuli Fondacija INFOHOUSE i U.G. Modriča, a uz podršku Evropske unije, uspio je u namjeri da ujedini snage privatnog, vladinog i nevladinog sektora, odnosno onih kategorija društva koje mogu direktno uticati na poboljšanje kvaliteta života onih kojima je pomoć potrebna.

 

Povezane vijesti

NAJNOVIJI ČLANCI