Stručna služba CIK-a zauzela je stav da članovi CIK-a moraju odlučiti da li će primijeniti popis iz 1991. ili 2013. godine kako bi stručne službe mogle završiti svoj posao.
Članica CIK-a Irena Hadžiabdić rekla je da je CIK pod pritiskom i da zbog toga postoji otpor stručnih službi da bilo šta stave na papir.
“Službe nisu radile svoj posao. Na sceni je bojkot. U toj situaciji, ja nemam bilo šta da im zamjerim jer znam kroz šta su prošli u martu kada je radni materijal izašao u javnost”, kazala je Hadžiabdić.
Istakla je da međunarodna zajednica također daje različite upute. Kako kaže, OHR je Ustavnom sudu BiH dao uputu da se primjenjuje popis iz 1991. godine, a Venecijanska komisija popis iz 2013. godine.
“Mi čekamo Ustavni sud BiH koji također odgađa donošenje odluke. Šta god da odluči dat će određeni nalog”, rekla je Hadžiabdić.
Kako kaže, CIK-u je puno važnije pitanje o odredbi koja je brisana, a da svakom konstitutivnom narodu pripada po jedno mjesto. Ona je istakla da treba razmišljati korak dalje i prilikom popune Kluba iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Predsjednik CIK-a Branko Petrić rekao je da podržava stav Hadžiabdić kako svi koji su nezadovoljni nečim imaju pravna sredstva koja mogu upotrebljavati.
Član CIK-a Stjepan Mikić kazao je da je već 2017. godine predlagao da se riješi ovaj problem. Dodao je da bi u tom periodu bila ostavljena mogućnost zakonodavcu da djeluje.
“Da smo uradili naš posao, zakonodavac je mogao prilikom implementiranja odluke Ustavnog suda BiH donijeti drugačiju odluku od one koju smo mi predložili”, rekao je Mikić. On je predložio da se naredne sedmice članovima CIK-a dostave materijali, ali i popisi stanovništva po kantonima.
“Ne samo po kantonima, jer mi donosimo zakonsku normu za Parlament FBiH, već da se dostavi i popis iz Brčko distrikt BiH”, kazao je Mikić.
Mikić je rekao da nije korektno što se na CIK baca i drvlje i kamenje, jer CIK samo provodi zakon.
“Ako smo se na prošloj sjednici usaglasili o primjeni članka koji se odnosi na 2013. godinu, onda hajde da idemo u primjenu. Za mene je jedno pitanje riješeno. Moramo to dovesti do kraja”, rekao je Mikić. Član CIK-a Ahmet Šantić kazao je da je Ustavni sud BiH doveo CIK u situaciju da ispada kako ova institucija implementira odluku.
“To je tačno samo na indirektan način”, rekao je Šantić, nakon čega je pročitao odredbe Izbornog zakona BiH na koje se referisao Ustavni sud BiH.
Kako kaže, Ustavni sud BiH je donio kontradiktornu odluku koja u jednom dijelu kaže jedno, a u drugom nešto suprotno.
Komentarisao je i odluku CIK-a iz 2002. godine ističući da je ona već “iživljena”.
Petrić je rekao da odluka jeste “iživljena”, ali da se s pravne strane postavlja pitanje da li je ova odluka s obzirom na zakon i odluku Ustavnog suda BiH sada ponovo “oživljena”.
On je kazao da se uopće ne problematizuju ostale norme, odnosno pozicija Ostalih. Cijelu vijest možete pročitati na klix.ba