Kraj januara obilježila je prvo salva uvreda koje je lider SNSD-a Milorad Dodik uputio članovim CIK-a BiH iz RS, posebno Vanji Bjelica-Prutini. Nezadovoljan činjenicom da je Bjelica-Prutina glasala za poništavanje izbora u Doboju i Srebrenici, Dodik je takvu odluku doveo u direktnu vezu s činjenicom „da je udata ili je bila udata za muslimana“.
Na odgovor „druge strane“ nije se dugo čekalo. Lider SDA Bakir Izetbegović ocijenio da su „Srbi loš narod“, odnosno oni koji glasaju za SNSD.
PREVIĐENE ZATVORSKE KAZNE
Ipak najdalje je otišao poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Momčilo Antonić. Nezadovoljan radom nove administracije u Banjaluci u kojoj je i Ivan Begić, napisao je, na svom Facebook profilu da je Begić, između ostalog, ustaške krvi…
„Ne znam jel’ me ovaj Begić mrzi što je Draškov kmet tj. irvas, što je niži od mene 50 cm, zbog auta, ili samo zato što je ustaša? Ili sve ukupno!? Ja mislim da je sve ukupno, al ipak ustaška krv je dominantna. Ne smeta njemu auto, već ova tri prsta, kao što mu smetaju plakati Vučića i Dodika na na autoputu 9. januar. Ivane reci svojim biračima ko ti je bio ujak čije ime nosiš“, napisao je Antonić.
Antonić: Mlađahni poslanik SNSD-a poznat po ekstremnim i skandaloznim izjavama
U BiH nema cjepiva protiv COVID-19 i ne zna se kada će stići. Pandemija korona virusa bacila je privredu na koljena, poljoprivrednici danima uzalud obijaju vrata državnog i entitetskih ministarstava ne bi li kako-tako opstali…
Međutim, političari koje su građani birali i od kojih se s pravom očekuje da se bave njihovim egzistencijalnim problemima kada god ne umiju ili ne žele da rade svoj posao posežu za oprobanom metodom dizanja nacionalnih tenzija.
Svako ko iole pažljivo prati zbivanja na političkoj sceni BiH kazat će da to nije ništa novo, da je nacionalizam najefikasnije sredstvo skretanja pažnje javnosti sa ključnih problema. No, u svim navedenim slučajevima problem je činjenica da na korištenje jezika mržnje, izazivanje vjerske i nacionalne netrpeljivosti izostaju institucionalni odgovori.
I Krivični zakon BiH i Krivični zakonik RS poznaju grupu krivičnih djela „izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti“.
Član 145a (1) KZ BiH kaže:
„Ko javno izaziva ili raspiruje nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost među konstitutivnim narodima i ostalima, kao i drugima koji žive ili borave u Bosni i Hercegovini, kazniće se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine. (2) Ko krivično djelo iz stava (1) ovog člana učini zloupotrebom svog položaja ili ovlaštenja, kazniće se kaznom zatvora od jedne do deset godina“.
Krivični zakonik Republike Srpske 294a. „Ko izaziva ili raspaljuje nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju, razdor ili netrpeljivost ili širi ideje o superiornosti jedne rase ili naroda nad drugim, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dvije godine“.
Zbog težine krivičnih djela i zapriječenih kazni tužilaštva bi u ovakvim slučajevima trebala reagirati po službenoj dužnosti, ali slučajevi Dodik, Izetbegović, Antonić zoran su primjer da se ne žele „petljati u svoj posao“.
Otuda je CIK BiH morao podnijeti krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, kao što je to i u slučaju Antonića morao uraditi Ivan Begić. Valja navesti da se Begić prvo obratio Policijskoj upravi MUP-a RS, no tamo mu je saopšteno da je riječ o „politikanstvu u koje se oni ne žele miješati“.
Na isti način reagira i većina javnosti u BiH. Pa osude na istupe govora mržnje, širenje vjerske, rasne netrpeljivosti stižu ili od dijela građanske javnosti, ili pak – krajnje selektivno – stranaka čiji su se članovi našli na udaru.
HRVATSKI PREDSTAVNICI ČUVAJU FOTELJE
U izjavi za naš portal portparol SNSD-a Radovan Kovačević ustvrdio je da je „jezik netrpeljivosti nedopustiv i oko toga ne bi trebalo biti dileme“.
„SNSD nikada jezik mržnje nije podržavala i mi ga osuđujemo od bilo koga dolazi“, rekao je Kovačević.
Foto: Kovačević tvrdi da je “jezik netrpeljivosti nedopustiv”
Iako je Antonić na račun Begića uputio javne kvalifikacije koje su klasični primjer govora rasnih zakona nacističke Njemačke, zvanična osuda hrvatskih političara koji djeluju u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti RS nije uslijedila. Dakle, niti ministri iz reda hrvatskog naroda u Vladi RS, a među njima je i Anton Kasović, ministar pravde, niti Klub hrvatskog naroda u Vijeću naroda RS, potpredsjednica Narodne skupštine RS Zdenka Stojičić, nisu našli za shodno da javno osude istupe Momčila Antonića.
U izjavi za InfoRadar Nada Tešanović, predsjedavajuća Vijeća naroda RS i jedan od istaknutijih hrvatskih kadrova u SNSD-u, istakla je da „ne može da vjeruje da jedan mladi čovjek može na takav način da kvalifikuje drugu osobu“.
Tešanović: Biti narodni poslanik trebala bi biti čast, ali se moral izgubio
„Čim ste Hrvat, odmah ste ustaša i ja to ne mogu da podnesem taman da je to rekao moj najrođeniji. Jer u ovo doba kada treba da razmišljamo o jednoj boljoj budućnosti, takav način govora ne doprinosi ni pomirenju ni razumijevanju“, kazala je Tešanović.
Dodala je da je takav način govora za bilo koga neprihvatljiv, a pogotovo
“među mladim ljudima koji ništa ne znaju o prošlosti“. Naša sugovornica istakla je da „biti narodni poslanik trebala bi biti čast ali da se moral izgubio.
Za komentar smo se obratili i dopredsjedniku RS-a Josipu Jerkoviću, međutim on je, kako je to navela njegova tajnica, „na službenom putu u inostranstvu“!? Koliko dugo i gdje – nismo saznali, kao što nismo ni dobili njegov komentar. Što i ne čudi, jer iako gazi treću godinu drugog mandata na poziciji dopredsjednika RS, Jerković će ostati poznat jedino po gromoglasnoj šutnji i ignoriranju svake vrste napada na Hrvate u RS-u ili njihovog položaja.
Foto: Jerković kao potpredsjendik RS iz reda Hrvata godinama ignorira svaku vrstu naopada na Hrvate u RS
Javni radnik i filozof, umirovljeni profesor Miodrag Živanović, ističe da je posljednjih pet, šest godina došlo do negativnih promjena u BiH i da je komunikacija u javnom prostoru prerasla u fašizam.
„Meni je žao što se BiH koja baštini bogatu antifašističku tradiciju pretvorila u fašističko društvo, fašističku državu. Govor mržnje kojem svjedočimo samo je jedan od tih znakova tog neofašizma, a da ne govorimo o potezima političara. I to je prisutno na sve tri strane, odnosno sve što se na tom planu u BiH dešava je puta tri“, podvukao je Živanović.
Prema njegovom mišljenju, u današnjoj konstelaciji političkih odnosa to je nemoguće zaustaviti, jer je upravo ta konstelacija omogućila da se populizam pretvori u neofašizam. Koliko će vremena trebati da se to promijeni – nemoguće je predvidjeti.
Na potezu u slučajevima Dodik i Antonić sada je pravosuđe. I od načina na koji će reagirati na podnesene krivične prijave vidjet će se koliko se u BiH zakoni poštuju i da li se pravda primjenjuje za sve građane podjednako.