Direktor Uprave policije MUP-a TK Dževad Korman ne želi da javnosti, čijih je 250.000 KM potrošio na nabavku špijunske opreme i ANPR kamera, odgovori koga će i zašto špijunirati i ko je proizvođač onoga što je kupio. U Republici Srpskoj sistem za optičko snimanje kupljen je u vrijeme najmasovnijih protesta zbog ubistva Davida Dragičevića. Specifikacija je, takođe, tajna. Model upuućuje na onaj kineski i kineske proizvođače sa američkih crnih lista.
Piše: Žana Gauk
Dževad Korman, direktor Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, javnosti, čijih je 250.000 KM potrošio na tajnu nabavku špijunske opreme i sistema za optičko snimanje (ANPR kamera), ne želi otkriti specifikaciju i proizvođača onoga što će koristiti protiv te iste javnosti. Tačno 14 dana nakon što mu je Žurnal uputio dopis, rekao da su detalji nabavke na portalu Agencije za javne nabavke Bosne i Hercegovine.
„U vezi vašeg zahtjeva, obavještavamo vas da Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona sve informacije u vezi sa javnim nabavkama objavljuje na portalu javnih nabavki BiH www.ejn.gov.ba, koji je dostupan za javnost“, stoji u „odgovoru“.
Nije tačno! Detalji njegovog špijunskog šopinga vrijednog 20.000 KM nisu javno dostupni. Uopstalom, on, kao predstavnik javnog organa, sam je dužan da obavještava građane.
Direktor Uprave policije MUP-a TK nastavio je u istom tonu:
„Isto tako vas obavještavamo da je vezano za ANPR kamere potpisan ugovor o instaliranju, te da će iste biti korištene prije svega u svrhu pomoći policijskim službenicima prilikom rješavanja krivičnih djela, dakle u operativne svrhe, kao i da su iste kamere donacija Upravi policije Ministarstva unutrašnjih poslova TK-a, kroz raniji IPA projekat“.
Potom je u mailu, bez ikakve zvanične oznake institucije koju predstavlja – potpisao portparola.
Pitanje je zašto je MUP TK – Uprava policije potrošila 219.995 KM, ako je u pitanju donirana oprema? Jer, u tenderu je navedeno da su predmet nabavke ANPR kamere, ne da ih se, donirane, instalira.
Kako je ista mail adresa za komunikaciju s novinarima i ona MUP-a TK i Uprave policije, niko od navedenih nije se udostojio da odgovori.
Žurnal podsjeća na pisanje 19. januara.
KOGA ŠPIJUNIRA MUP TK?
„Svjedoci smo sigurnosne situacije u regiji, a u slučaju prenošenja na naše područje, ne daj bože, mi ćemo morati zaštititi građane. Znamo svi šta rat donosi, a nama je potrebno sofisticiranije naoružanje. Oprema koju nabavljamo će biti upotrijebljena za efikasnije i profesionalnije izvršenje poslova i zadataka policije. U konačnici to će doprinijeti boljem stanju sigurnosti građana u Tuzlanskom kantonu.“
Rekao je ovo Korman početkom januara, dok se hvalio nabavkom, „zlu ne trebalo“, transportera. Međutim, u govoru o „profesionalnijem policijskom djelovanju“, nije spomenuo da je još 27. oktobra prošle godine raspisao tender za nabavku špijunske opreme. Koga će špijunirati – ni tada nije precizirao. Na zvaničnoj stranici MUP-a TK ni danas ne postoji trag o ovoj kupovini, iako se, kada su javne nabavke u pitanju, trudi da građani znaju kada policajci, na primjer, idu na sistematske preglede ili kada se rješavaju rashodovanih vozila…
U međuvremenu, od ilidžanske firme „MIBO komunikacije“, po ugovoru od 5. decembra prošle godine, nabavio je i sistem za optičko snimanje – ANPR kamere, kako bi „kontrolisao saobraćaj“. Stigla mu je samo jedna ponuda pa je požurio da posao, zlu ne trebalo, što prije okonča. Za 219.995 KM!
Dok Korman ćuti, ne bi bilo zgoreg podsjetiti kako je to radio Dragan Lukač.
LUKAČ – VELIKO OKO
„Na osnovu analize rada ANPR kamere, koja je instalirana u okviru projekta ‘Pametan sistem, Banjaluka siguran grad’, na jednoj lokaciji u gradu mjesečno se evidentira između 12.000 i 15.000 prekršaja nekorišćenja bezbjednosnog pojasa i između 4.000 i 5.000 prekršaja korišćenja mobilnog telefona koji nije prilagođen upotrebi u vozilu“, objavila je Vlada Republike Srpske krajem maja prošle godine.
MUP RS postavio je sofisticirane kamere sa softverom za detekciju i prepoznavanje lica i to na više lokacija. Građani su sumnjali u dobre namjere policije.
Na najprometnijim mjestima u Banjaluci policija svakodnevno prati svaki pokret. Zanimljivo, kamere snimaju sve uglove i na mjestima gdje su se građani okupljali kako bi se pobunili protiv režima – u parku Mladen Stojanović i na Trgu Krajine.
Bivšem ministru unutrašnjih poslova RS Draganu Lukaču naročito su smetali građanski protesti 2018. godine, organizovani nakon brutalnog ubistva 21-godišnjeg Davida Dragičevića. Dok je vlast na sve moguće načine zataškavala detalje i krila dokaze, prvi policajac se brutalno obračunavao za građanima – palicama, pendrecima, nezakonitim privođenjima i hapšenjima. Iste godine MUP je započeo proces nabavke 325 kamera, od kojih 66 ima mogućnost detekcije lica. Neke od ovih kamera u sekundi snime lice i povežu ga s podacima MUP-a, pa čak i onim koje prikuplja sa društvenih mreža.
Režim je, po cijeni od 527.672 KM, sofisticiranom opremom snabdjela IT tender firma „Prointer“, s kojom, prema priznanju aktuelnog predsjednika RS Milorada Dodika, „sarađuje“ njegov sin Igor Dodik.
MUP RS nikada nije odgovorio na pitanje portala Capital koja je namjena sistema video nadzora i koji je cilj snimanja.
Da stanovništvo, posredstvom institucija, redovno prati vlasti blizak „Prointer“, koji ima uvid u gotovo sve baze podataka građana BiH, dokaz je i to da je sa agencijom „Kamir“ iz Širokog Brijega instalirao video nadzor na graničnim prelazima i objektima koje koristi Uprava za indirektno oporezivanje. Građani su platili 2,5 miliona KM.
KINESKA ČIZMA
Ovakvu sofisticiranu opremu uglavnom koriste brutalni režimi. Kina tako masovno nadzire građane. Vlast ove zemlje još 2010. godine na ulice Urumqija postavila je 40.000 nadzornih kamera. Otporne su na udare, a pomoću njih policija nadgleda više od 4.000 javnih lokacija, uključujući gradske ulice, autobuska stajališta, škole i trgovačke centre.
Prije dvije godine BBC je objavio da kineske vlasti na Ujgurima testiraju kamere koje koriste umjetnu inteligenciju (AI) za prepoznavanje osjećaja.
Britanski novinari razgovarali su s kineskim informatičarom koji im je ispričao kako na Ujgurima testiraju novi softver za prepoznavanje emocija. Procjenjeno je da su kineske vlasti u “logorima za preodgoj” u provinciji Xinjiang držale u zatočeništvu više od milion Ujgura, muslimanske nacionalne manjine.
Sophie Richardson, kineska direktorica međunarodnog udruženja za zaštitu ljudskih prava „Human Rights Watch“, istakla je tada da je riječ o ljudima pod nadzorom, koji su pod velikim pritiskom razumljivo nervozni.
„Uzimati to kao pokazatelj krivice duboko je problematično“, upozoravala je.
Za „bratom Si Đinpingom“ ne zaostaje ni Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije. U Beogradu su postavljene stotine kamera, kupljenih od kineskog „Huaweija“.
“Neće postojati nijedna važnija ulica, prolaz, izlaz ili ulaz u grad u kojem bi neko mogao nestati. Znači, negde je morao staviti kacigu na glavu. Ako je stavio kacigu, ako je stavio fantomku ili silikonsku masku, negde je to morao napraviti. Tako ćemo znati iz kojeg ulaza je izašao, znaćemo u kojoj zgradi živi, iz koje je ulice, iz kojeg auta, ko je s njim bio u tom autu”, detaljisao je bivši ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.
SAD ZABRANILE RIZIČNU KINESKU OPREMU
Krajem novembra prošle godine Savezna komisija za komunikacije Sjedinjenih Američkih Država usvojila je nova pravila kojim je zabranjen uvoz i upotreba komunikacijske opreme rizične po nacionalnu bezbjednost.
Na popisu zabranjene opreme je je i ona koju proizvode „Huawei Technologies“, „ZTE Corporation“, „Hytera Communications“, „Hangzhou Hikvision Digital Technology“ i „Dahua Technology“ i njihove podružnice.
Upravo ANPR kamere „Hikvisiona“, kineskog državnog proizvođača opreme za videonadzor za civilne i vojne svrhe, korištene su u masovnom nadzoru Ujgura.
I bivši načelnik sarajevske Opštine Centar, SDA-ov Nedžad Ajnadžić imao je posla sa firmama s crne liste. Protiv korona virusa borio se direktnom pogodbom sa firmom SYS Company i Patrio d.o.o. Visoko, od kojih je nabavljao termalne hibridne kamere, kao i kamere za mjerenje temperature. Kamere su, pisao je portal Tacno.net, plaćene više od tržišnih vrijednosti, a kineski proizvođač kamera je na američkoj crnoj listi.
Izvor: zurnal.info