Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužiteljstva Sarajevo protiv Vahidina Čomora, generalnog direktora i suvlasnika Tvornice čokolade Sarabon i Asima Vlajčića, predsjednika Skupštine dioničara preduzeća, kojom se terete za krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlasti.
Vahidin Čomor, navedeno je u optužnici, tereti se da je u periodu 2000-2005. godina, uprkos lošem poslovnom rejtingu i gubicima preduzeća ‘Sarabon’, bez saglasnosti dioničara podigao kredit u iznosu od 2,6 miliona KM tako što je založio nekretnine procijenjene u vrijednosti višoj od 20 miliona maraka. Od toga su i nekretnine u vlasništvu KS procijenjene na oko šest miliona maraka. Banka je pokrenula izvršni postupak za prodaju svih nekretnina, uključujući i nekretnine Kantona Sarajevo, budući da kredit nije isplaćen. Međutim, to je spriječeno sudskom zabranom o raspolaganju imovine.
Na teret mu se stavlja i da je u decembru 2002. zaključio Ugovor o pozajmici u iznosu oko 314.000 KM, koji je potpisao njegov brat, tadašnji predsjednik Nadzornog odbora Sarabona. Novac je isplaćen na ruke Vahidinu Čomoru. Nedugo nakon toga, optuženi Asim Vlajčić potpisuje odluku od otpisu pozajmice. Na taj način su pribavili korist Vahidinu Čomoru, a oštetili Sarabon za oko 314.000 KM.
Postupajuća tužiteljica Tužilaštva KS predložila je sudu da Vahidinu Čomoru oduzime imovinsku korist u iznosu od 314.715,82 KM, te izrekne mjeru zabrane obavljanja dužnosti u vezi s imovinom u trajanju od pet godina. Do okončanja krivičnog postupka, Tužiteljstvo KS predlaže da na snazi ostane zabrana korištenja, otuđenja ili bilo kakvo daljnje raspologanje imovinom Sarabona, saopćeno je iz ureda glavne kantonalne tužiteljice.
Podsjećamo, Inforadar je koncem novembra upozorio da je proteklo punih 12 godina od otvaranja istrage Tužilaštva Kantona Sarajevo o nezakonitim radnjama u stečajnom postupku i privatizaciji nekadašnjeg privrednog giganta, a danas potpuno uništene Tvornice čokolade Sarabon Sarajevo.
Tokom tog perioda, kako smo tada naveli, ne samo da nije bila podignuta ni optužica za uništenje fabrike i tjeranje radnika na ulicu, već je, prema saznanjima Inforadara, u međuvremenu obustavljena istraga protiv Šefkije Okerića, tajkuna SDA, koji je u vrijeme privatizacije Sarabona obnašao fukciju direktora kantonalne Agencije za privatizaciju. A što se na kraju pokazalo kao istina.
Foto: Šefkija Okerić
Kako nam je potvrđeno, postupajuća tužiteljica Nermina Kulenović donijela je odluku da se nakon 12 godina obustavi istraga protiv 12 lica, među kojima je i Okerić. Podsjećamo, u međuvremenu je imovina Sarabona rasprodana, a bivših 111 uposlenika naknadu štete potražuju apelacijom od Kantona Sarajevo po utvrđenoj povredi prava na pravično suđenje i prava na imovinu.
Po odluci Ustavnog suda, naime, na ime naknade nematerijalne štete radnicima Sarabona Kanton Sarajevo je isplatio do sada oko 200.000 maraka. Vrlo je izvjesno da će i isplata glavnice po osnovu neisplaćenih plaća radnicima, u iznosu od oko 4,5 miliona maraka, ići na teret budžeta KS.
Istraga, koja je trajala 12 godina, kao i potraživanja radnika – plaćaju se novcem poreskih obveznika.