Država – to smo mi. Narod – to smo mi. Ovo su teze koje godinama u javnosti propagiraju SDA, HDZ BiH i SNSD, stvarajući klimu da bez njih, kao nositelja vlasti, ne bi bilo ni naroda, ni države, ni entiteta.
Svoje pravo da između sebe, države i naroda stavljaju znak jednakosti temelje u pravilu na podršci glasačkog tijela, no formiranje vlasti u konačnici je zbir onih koji osiguraju parlamentarnu većinu, pa biti „najveći“ unutar svog nacionalnog korpusa ne znači i nužno vlast obnašati.
I tada nastaje problem, a što najbolje svjedoči ponašanje SDA i njihovih koalicionih partnera DF Željka Komšića, koji se od lanjskih opštih izbora grčevito bore da očuvaju pozicije koje su, prevashodno SDA, kao dio vladajuće većine godinama imali kako na državnom tako i na nivou Federacije BiH.
STRMOGLAVI PAD SDA
Iako matematički pobijeđena i isključena iz vlasti, kako na državnom tako i nivou Federacije, SDfAkoalicija s porazom se ne miri i po već viđenom scenariju u BiH sada traže neprijatelje na domaćoj i međunarodnoj političkoj sceni, optužujući ih „za izdaju“ i zavjeru.
Isključivanje iz vlasti bio je prvi šamar za SDA. Potom je uslijedio i epilog trakavice zvane diplome i akademska zvanja Sebije Izetbegović, supruge lidera SDA Bakira Izetbegovića, kojoj je Senat Univerziteta u Sarajevu oduzeo titulu magistra, nakon toga stavljanje na američku crnu listu Osmana Mehmedagića Osmice, a vrhunac se desio jučer, prvostepenom osuđujućom presudom na četiri godine zatvora SDA-ovom odlazećem premijeru Federacije Fadilu Novaliću (i ostalim) u aferi „respiratori“.
Sjedinjene Američke Države (SAD) od višegodišnjeg prijatalje BiH i bošnjačkog naroda tako su za SDA/DF politike postale neprijatelj koji podržava one političke partije koje, kako je to zaključeno na sjednici Glavnog odbora SDA, nastoje vlast „formirati mimo ustava i izborne volje građana“. Ali posebno je Izetbegoviću i cijeloj stranci zasmetalo stavljanje na crnu listu Osmanagića, ali i tvrdnje američkih dužnosnika o destruktivnosti politike te stranke po BiH i Federaciju.
„Glavni odbor SDA ponovo poziva Veleposlanstvo SAD-a da javnosti predoči dokaze o ranijim optužbama na račun SDA o navodnoj blokadi i ometanju istraga o korupciji, kao i dokaze o posljednjim optužbama iznesenim u obrazloženju odluke o sankcioniranju bivšeg direktora OSA BiH Osmana Mehmedagića. Umjesto teških i uopćenih optužbi na račun SDA, veleposlanstvo SAD-a dužno je jasno i nedvosmisleno domaćoj javnosti i pravosuđu predočiti dokaze o izrečenim optužbama. Ukoliko se to ne desi, optužbe koje se periodično ponavljaju smatrat ćemo samo dodatnim pritiskom koji ima za cilj pokušaj da se SDA, unatoč izbornim rezultatima i mimo Ustava FBiH, na silu izbaci iz vlasti u korist stranaka trojke, HDZ-a i SNSD-a“, jedan je od zaključaka Glavnog odbora usvojen na sjednici u martu ove godine.
I ovo nije ništa novo, ova slika političko-ideološke situacije u kojoj se BiH našla, odnosno pojedine političke stranke. Tako dojučerašnji saveznici na globalnom, međunarodnom nivou, tačnije američka administracija, postaju, smatra najveća bošnjačka stranka i njihov saveznik DF, prijetnja državotvornosti BiH. To u konačnici pokazuje obrazac politika SDA da je država onoliko jaka koliko je jaka SDA, boreći se protiv onih koji žele podržati ono što BiH nema, a to su jake institucije i kreirati njenu državotvornost.
Politički analitičar Adnan Huskić podsjeća da je SDA prvo razočarenje doživjela u trenutku kada su postali svjesni da je američka pozicija trenutno takva da se želi izaći u susret Hrvatima u BiH i time stabilizovati ta vrsta odnosa, tačnije, da Amerika posmatra BiH isto kao i 1994. ili 1995. godine, odnosno da se ojača ta hrvatsko-bošnjačka osovina.
ANTIZAPADNI SIGNALI I PODRŠKA TURSKE
Drugi problem, navodi naš sugovornik, jeste činjenica da Amerika ne podržava način na koji SDApromišlja BiH (rekli bismo i DF, op.a.), kada „kažu građanska, a misle „većinski bošnjačka“.
„Jer je teza SDA da u takvoj konstelaciji kada su većina mogu raditi šta hoće“, podvlači Huskić.
Dodaje da je u odnosu prema SAD-u obrazac postao isti kao i kod Milorada Dodika pa se otvorila teza „da je u pitanju američka administracija koja je odlazeća, ili su unutar nje ljudi koji imaju lične netrpeljivosti…“
„BiH više nikada neće biti u visokom fokusu američke politike, a istovremeno SDA se ponaša kao da su prespavali posljednjih 10, 15 godina. Podsjetimo koliko je američka administracija bila iziritirana propašću aprilskog paketa ustavnih promjena koji je, faktički, bošnjačka strana uništila. Tu su i propali pregovori vođeni uz posredovanje američkih diplomata oko promjena izbornog zakonodavstva između SDA i HDZ-a. Ono što je evidentno je da se sada radi o otvorenim procesima u kojima SDA i naravno, DF, zauzimaju vrlo antiameričke i antizapadne pozicije“, upozorava Huskić.
Dodaje da ti „antizapadni signali dolaze zbog upozorenja SDA zbog njihove vezanosti za korupciju, ali i zbog podrške Turske koja i sama vodi antizapadnu politiku, politiku koja tvrdi da su svi protiv muslimana. Otuda je ova politika koju vodi SDA površna i štetna“, kaže naš sugovornik.
Ulje na vatru antizapadnoj, odnosno antiameričkoj politici dolio je i mlada nada i miljenik vrha SDAHaris Zahiragić. Poručio je da će, „ukoliko visoki predstavnik Christian Schmidt intervenira i otvori put osmorki i HDZ-u BiH da formiraju novu federalnu Vladu s Nerminom Nikšićem na čelu, a bez saglasnosti potpredsjednika FBiH Refika Lende, on lično presvući u radikale te da će doći do radikalizacije stanja u BiH i da će se SDA i bošnjački narod okrenuti prema Rusiji.
„Što se ne bi dogovorili sa Srbima, ako nam Hrvati i Plenković ovo rade“, poručio je Zahiragić.
OPASNI POLITIČKI AVANTURIZAM
A da nije jedini koji spinovanjem javnosti pokušava da po svaku cijenu SDA ustoliči na vlast u Federaciji BiH potvrdio je i Šemsudina Mehmedovića, zastupnik SDA u Predstavničkom domu Parlamenta BiH. Naime, Mehmedović je optužio međunarodnu zajednicu za aparthejd u BiH i islamofobiju, a sve povodom špekulacija o odlukama koje navodno visoki predstavnik planira donijeti u cilju uspostave Vlade FBiH.
Reagovali su iz Naše stranke:
„Teškim, neosnovanim optužbama o međunarodnoj zavjeri protiv Bošnjaka te o islamofobiji kao nečemu čime se rukovodi međunarodna zajednica u Federaciji BiH, Šemsudin Mehmedović i SDA upravo vode Bošnjake onim putem od kojeg strahuju a koji zovu getoizacijom i palestinizacijom. Na međunarodnom planu, izjave SDA zvaničnika nesumnjivo govore da BiH žele okrenuti u pravcu zemalja poput Rusije i Irana“, naveli su, između ostalog, iz Naše stranke.
Politički analitičar i bivši diplomata Igor Davidović smatra da je svako okretanje od američke politike u BiH od strane domaćih političkih aktera, i to u situacijama kada se njihovi kadrovi nađu na udaru sankcija, predstava za domaću upotrebu.
„Time zapravo domaćoj javnosti žele poslati poruku da su oni ekskluzivni zaštitnici nacionalnog interesa i da američka politika koja im u ovom trenutku ne ide na ruku nije potrebna. Američka administracija neće se pogađati ni sa SDA, ni sa SNSD-om ni sa HDZ-om kada je u pitanju BiH“, kaže Davidović.
Uloga DF-a, smatraju politički analitičari, u cijeloj antiameričkoj kampanji koju je zakotrljala SDArelevantna je samo u toliko što se nastoje dokopati dijela vlasti sa SDA. DF je, smatraju, stranka bez ideologije i jasne opredijeljenosti prema određenom biračkom tijelu koja samo nastoji plivati uz jače od sebe.
Ako je cilj antiameričke kampanje SDA/DF koalicije da, prije svega, na sebe skrenu pažnju domaće javnosti, evidentno je da se na onome što je rečeno neće stati. Jasno se to dalo vidjeti na skupuorganiziranom prošle sedmice protiv visokog predstavnika u BiH. Iako su na isti zvanično građene pozvali pokret ReStart i Krug 99, dolazak brojnih članova SDA, među kojima je prednjačila Sebija Izetbegović, ogrnuta zastavom BiH, ali isto tako i DF-a, jasno je pokazao ko iza cijelog događaja stoji. Pogotovo imaju li se na umu baneri na kojima je uz prekriženu fotografiju Christiana Schmidtastajala i ona ambasadora SAD u BiH, a pogotovo vrlo opasne izrečene poruke „smrt domaćim i međunarodnim izdajnicima“.
Drugi pokazatelj su statusi i objave nakon presude Fadilu Novaliću u suđenju za aferu respirator“. SDA radikal iz Luksemburga Jasmin Mulahusić uoči presude objavio je da je američki ambasador izvršio pritisak na predsjednika Suda BiH Ranka Debevca kako bi se Novaliću izrekla osuđujuća presuda, te da je na to prisiljen prijetnjama da će biti stavljen na crnu listu SAD, a pogotovo su društvene mreže zatrpane sličnim stavovima nakon presude, pa je morala da reagira i američka ambasada koja je, očekivano, odbacila sve te navode.
Hoće li se taktika SDfA isplatiti, moglo bi poznato već danas, kada ističe nominalni rok za formiranje federalne Vlade (ali i u narednim danima). Ukoliko svi pritisci ne urode plodom bit će zanimljivo vidjeti u kojem će pravcu SDA nastaviti da vodi svoje politike.