Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Cilj je daljnje usklađivanje s međunarodnim propisima. No, daleko je to od dovoljnoga. Nema naša zemlja ni registar stvarnog vlasništa, a da je korupcija zahvatila sve sfere života, odavno je poznato.
Usvajanje strategija, odluka, pravilnika pozdravili su predstavnici Europske unije, ali i naglasili kako je nužno da naša zemlja usvoji zakone i uskladi ih sa zakonima Europske unije, a tiču se suzbijanja korupcije, sprječavanja pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
SAFET MUŠIĆ, stručnjak iz oblasti sigurnosti
“Ono što je malo različito kada gledamo Bosnu i Hercegovinu u odnosu na države Evropske unije je što je Evropska unija prije svega donijela sve te neke izmjene koje se striktno vežu za potencijalnu mogućnost financiranja terorizma i terorističkih aktivnosti. Mi u Bosni i Hercegovini do sada nismo imali na sudovima dokazano posebno neke slučajeve finansiranja terorizma.”
JOSIP MUSELIMOVIĆ, odvjetnik
“Zapravo, po mom mišljenju, trebalo je zadržati temeljne institute i temeljnu kaznenu politiku prethodnog vremena. Opet po mom mišljenju, dolaskom stranih sudaca i novog sustava, a pogotovo krivičnog programa, stvari su se zakomplicirale i izmakle kontroli.”
Prema istraživanjima relevantnih međunarodnih organizacija, naša zemlja gubi stotine milijuna eura u sivim tokovima.
SAFET MUŠIĆ, stručnjak iz oblasti sigurnosti
“Imamo mi neke primjere gdje su umješane i određene državne institucije,odnosno pojedinci iz državnih institucija ali još je to u nekim fazama istraga,a vjerojatno će se doći do toga da je tu bilo pokušaja ili možda da je već do toga da se ta nelegalna finansijska sredstva ubacuju u legalne finansijske tokove”.
Kako bi što prije ispunila uvjete na putu ka Europskoj uniji, brojne zemlje ulažu znatna sredstva u projekte suzbijanja pranja novca, korupcije i financiranja terorističkih aktivnosti. U nevladinom sektoru smatraju kako je nužno pratiti međunarodne standarde.
JOSIP MUSELIMOVIĆ, odvjetnik
“Došla je voda do grla. Mora se reagirati. Mora se zaustaviti jedan negativan trend u poslovanju, rekao sam i u pravosuđu pa čak šta više i u tim nekakvim posvećenim pozicijama pojavljuju se naznake vrlo ozbiljnih kriminalnih radnji.”
SRĐAN TRALJIĆ, Transparency International BiH
“Posebno u pogledu objavljivanja registra stvarnih vlasnika. Mi zaista tu imamo ozbiljan korupcijski problem. Ja ću samo podsjetiti da je Bosna i Hercegovina među tri najgore zemlje u Evropi po svim relevantnim istraživanjima pa i istraživanjima Transparency Internationala u indeksu percepcije korupcije.”
Zbog korupcije su našu zemlju tresle brojne afere. Stoga je važno, smatraju u nevladinom sektoru, što prije izraditi Registar stvarnih vlasnika.
SRĐAN TRALJIĆ, Transparency International BiH
“Trebalo bi što se tiče stvarnog vlasništva, izraditi jedan jedinstveni registar koji bi bio dostupan svima a ne samo bankama, ne samo kontrolnim organima nego koji bi bio dostupan cjelokupnoj javnosti.”
Potpora vlasti u borbi protiv korupcije, pranja novca i financiranja terorizma u BiH, te jačanje pravnog i institucionalnog okvira dio su zajedničkog projekta Horizontal Facility kojeg provode Europska unija i Vijeće Europe. Projekt vrijedan 230 tisuća eura provodi se od ove, a trajat će do 2026. godine.
BHRT