Naknade za rad predsjedniku i članovima Upravnog odbora (UO) Federalnog zavoda PIO/MIO isplaćene su u iznosu 134.349 KM bez ugovora o angažmanu, na koje je Vlada FBiH prethodno trebala dati saglasnost, navodi se u izvještaju Ureda za reviziju FBiH za 2020. godinu.
Osim toga, revizori u Izvještaju koji je bio “suzdržan” ukazuju da je Nadzorni odbor (NO) tokom 2020. godine održao tek jednu sjednicu, a isplate naknada do isteka mandata vršene su na mjesečnom nivou. Drugim riječima, na nerad je članovima NO iz kase Zavoda PIO/MIO isplaćeno 30.437 KM.
“Obavljenom revizijom utvrdili smo da obračun i isplata naknada predsjedniku i članovima Upravnog odbora nije u skladu sa Zakonom o plaćama i drugim materijalnim pravima članova organa upravljanja institucija FBiH i javnih preduzeća u većinskom vlasništvu FBiH, jer Vlada FBiH, iako je imenovala Upravni odbor, nije dala saglasnost na zaključivanje ugovora o angažmanu sa predsjednikom i članovima Upravnog odbora”, navode revizori.
U toku 2020. fakturisane usluge Elektronskom računarskom centru zdravstva i penzijskog osiguranja d.o.o. Sarajevo (ERC ZIPO) iznosile su oko 2,2 miliona KM, što je bilo znatno više od ugovorenih.
“Nije nam prezentovana dokumentacija o promjeni ugovorene naknade, kao ni da je zaključen aneks ugovora po osnovu već zaključenog Ugovora. Na fakturama je iskazivan i rabat za više pružene usluge, koji nije regulisan ugovorom”, pišu revizori.
Foto: Mišljenje federalnih revizora “suzrdžano”
Osnov za suzdržano mišljenje revizora predstavljaju i velika kašnjenja u ostvarivanju prava na penziju, “što nije zanemarivo s obzirom na to da se radi o osnovnim poslovima Fedetralnog zavoda”:
“Pregledom predmeta uzetih u uzorak iz dvije baze podataka, odnosno 52 iz ERC ZIPO baze i 45 iz baze Informacionog sistema Mostar, konstatovali smo da Federalni zavod u određenim slučajevima kasni sa donošenjem rješenja, što nije u skladu sa članom 216. Zakona o upravnom postupku. Analizom prezentovane baze podataka iz oba informaciona sistema ne možemo potvrditi da je Federalni zavod u potpunosti ispoštovao Zakonom utvrđene rokove kod donošenja rješenja kojima se osobe prvi put uvode u pravo, odnosno oko 33% ukupno predatih predmeta (uvažavajući privremenost rješenja do momenta objave podatka o vrijednosti općeg boda za godinu ostvarivanja prava) nije riješeno u propisanom roku”, navedeno je u izvještaju.
U preporukama se ističe da se preispita opravdanost zaključenih ugovora za pružanje poštanskih usluga za isplatu penzija koje se finansiraju iz doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Izdaci za komunikaciju i komunalne usluge iskazani su u iznosu oko 7,5 miliona KM i najvećim dijelom se odnose na poštanske usluge (6.989.237 KM), te izdatke za usluge interneta i telefona (352.820 KM) i komunalne usluge (167.554 KM). Poštanske usluge realizovane su na osnovu zaključenih ugovora sa HP d.o.o. Mostar i JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo koji su zaključeni 2007. godine na neodređeno vrijeme i još su u primjeni.
Također, revizori upozoravaju da godišnji finansijski izvještaji za 2020. nisu ovjereni i dostavljeni nadležnim institucijama u utvrđenom roku, u skladu sa Zakonom o budžetima u FBiH, Uredbom o računovodstvu budžeta u FBiH i Pravilnikom o finansijskom izvještavanju i godišnjem obračunu budžeta u FBiH.
Revizori su također naglasili da prelaskom Federalnog zavoda na trezorsko poslovanje nije osigurana potpuna evidencija prihoda i rashoda koji su propisani Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju. Glavna knjiga trezora ne daje informacije na osnovu kojih je moguće utvrditi iznos sredstava isplaćenih iz budžeta FBiH za finansiranje penzija ostvarenih po povoljnim uslovima.